Kastamonu’da Endüstriyel Orman Ürünlerine yönelik ortak işleme tesisinin kurulması için teknik yardım projesi kapsamında faaliyetlerine başlayan Kastamonu TKicaret Borsası Ağaç ve Orman Ürünleri A.Ş.’nin  açılış töreni 12.07.2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç Dr. Sayın Hasan Ali Çelik’in katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Kastamonu OSB’de gerçekleştirilen açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Doç Dr. Hasan Ali Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Oğuz Hamşioğlu, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekilleri Murat Demir ve Metin Çelik, Garnizon Komutanı ve Asker alma Bölge Başkanı Per.Alb.Sadettin Yıldız, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı,  Ticaret Odası Yönet Kurulu Başkanı Sedat İşeri, kamu kurum amirleri ve davetliler katıldı.
 
Açılış töreninde  konuşma yapan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz;
 
“Her il yönünü kendinde olan potansiyeline sarılarak belirlemelidir. Kastamonu’ da da öne çıkan iki potansiyel var birisi orman diğeri turizm. Sanayi’yi düşünürsek de yine bu potansiyel çerçevesinde düşünmemiz gerekiyor ve sanayinin olmadığı yerde tek başına gelişmiş bir yer olma imkanına sahip olamıyor veya geçici rahatlamalar sağlansa da bu sürdürülebilir olamıyor bazen.
 
Biz hem turizmimize hem sanayimize destek çıkmalıyız. Ahşap sektörü hem ilimizin sanayisini geliştirmek adına, hemde turizmimizin geliştirilmesi adına bir fırsattır çünkü çok geniş bir alana sahip bir iliz ama bu alanın 3/ 2 ‘si ormanla kaplı. Dolayısıyla ormanı her halükarda kullanmak zorundayız. Sanayide mutlaka ve mutlaka ormandan istifade etmek zorundayız.  Bu sanayi dalında da organize sanayimiz öne çıkıyor birincisi merkez organize sanayi bölgemiz, ikincisi Tosya organize sanayi bölgemiz ilimizde toplam 4 organize sanayi bölgesi var bunlardan üçü şuanda üretilebilir hale gelmiş durumda, Taşköprü ilçemizde de bu hedefe doğru yol alınmakta. Hem merkez,  hem Tosya organize sanayi bölgeleri artık mevcut alanlarını büyük ölçüde doldurmuşlar ve genişleme sürecine girmiş durumdadırlar. Merkez organize sanayi bölgemizde gelişmekte olan bir sanayi bölgesi küçük bir alana yerleşmiş Türkiye’nin diğer örneklerine baktığımızda ama bu alanda olduğu için şimdi bunu genişletmek ilimizin en önde gelen görevlerinden birisi. Bunun yanında yine buranın ihtiyacı olan arıtma tesisini de faaliyete almak bizim olmassa olmazlarımızdan.
 
Bu tesisimizin açılışına teşrif ederek bizleri onurlandıran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Doç Dr. Sayın Hasan Ali Çelik’in teşriflerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Tesise katkılarını sunan Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum ayrıca aramızda bulunan Genel Müdürümüze de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu fabrikanın bu hale gelmesinde emeği geçen teşekkür ediyor. Fabrikanın ilimize ülkemize hayırlı olmasını diliyor hepinize sevgi ve  saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.  
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan  Yardımcısı Doç Dr. Sayın Hasan Ali Çelik tesis açılışında;
 
“Bugün Kastamonu’da Avrupa Birliği ve ülkemiz arasında Mavi işbirliği içerisinde yürüttüğümüz rekabetçi sektörler programı kapsamında gerçekleştirilecek olan Kastamonu orman ürünleri için ortak kullanım işleme tesislerinin açılışı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Açılışını yapacağımız bu tesislerin ülkemize ve Kastamonu’ya hayırlı olmasını diliyorum. Kastamonu ağaç ve orman ürünleri bakımından bizimde göz bebeğimizdir. Kastamonu’daki köylerin % 95 ‘i orman köyleridir. Dolayısıyla ormancılık sektöründe ve hayata geçireceğimiz her türlü faaliyet her türlü proje ve bütün yatırımlarda orman köylerine de ayrı ayrı katkı sağlanacağı açıktır. Bu geniş kitleyi sosyal ekonomik anlamda büyümesi için atılacak her adım mutlak süratle önemlidir. Bugün burada işlev hale getirdiğimiz tesislerimiz hiç şüphesiz Kastamonu ekonomisi kobilerimiz, orman köylülerimiz için ciddi katkılar sunacaktır. Ağaç ürünleri ve mobilya sektörü son derece esnek sürekli değişen yeni trendlere ayak uydurma durumunda olan bir sektördür. Dolayısıyla sürekli yenilikçi olmamız, sürekli dinamikte kalmamız gerekmektedir. İşte bugün hayata geçecek olan rekabetçi sektörler programı çerçevesindeki projemiz bahsettiğim bu ihtiyaca cevap verecektir. Biz bu programı çok önemsiyoruz. Programın şehirlerimize büyük katkılar sunacağına inanıyoruz.” Şeklinde konuştu.
 
Protokol konuşmalarının ardından tesisin açılış kurdelesi kesilerek tesis gezildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç Dr. Hasan Ali Çelik ve beraberindeki protokol tarafından tesis hakkında yetkililerden bilgiler  alındı.  
 
 
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN