Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 92’inci Yıldönümü kutlamaları kapsamında  Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz 28.08.2017 tarihinde Devrekani ilçesi Kurukavak Köyü Çamlıca ( Mühto ) köyünde düzenlenen özel programa katıldı.
 
Programa Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Devrekani Kaymakamı Ekrem Çeçen, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu ve çok sayıda halk katıldı.
 
Atatürk anıtına Çelenklerin sunulması ile başlayan program, saygı duruşu ve istikal marşının okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.
 
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında;
 
“Kastamonu’da gerçekleşmiş olan şapka ve kıyafet inkılabı;  1919 da başlayıp, 1922 yılında savaş alanlarında sonuçlanan ve daha sonrasında da Türkiye’yi hem ekonomik, hem sosyal ve kültürel yönden dünya ülkelerinin önüne geçirmeyi hedefleyen bir dizi çalışma aşamalarından birisi ve yüreklerin yok olduğu bir dönemde dünyanın önde gelen medeni ülkelerinden birisini ortaya çıkarma ruhudur.
 
Bizler milli menfaatlerimiz söz konusu olduğunda ne tür fedakârlıklar yapabiliyoruz, o günün anısını ne denli yaşatabiliyoruz bunu da sanırım buradaki tören gösteriyor. Eğer biz bugünleri unutursak 15 Temmuz gibi olayları yaşarız. Asla ve asla unutmamamız gerekiyor. Ben gerek bu töreni gerekse bundan sonraki törenlerin, 19 Mayıs 1919’ da başlayıp 9 Eylül 1922’ de sonuçlanan Kurtuluş Savaşımızda Türk Milletinin göstermiş olduğu yüksek ruh ve fedakârlığın canlı tutulması dileğiyle törenlerin ilimize, Devrekani ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Yunus Emre İlkokulu öğrencilerinin “Tarihler Diyarı”  ve  “Atatürk’ e  Sesleniş” adlı şiirlerinin okunması ile devam eden proğramın  devamında Atatürk’ün konakladığı ev Vali Karadeniz tarafından gezilerek, ev sahibi Tekin Müfto’dan   bilgiler aldı.
 
 
Kastamonu Valiliği / Basın