Türk milletimize, Türk demokrasisine ve Milli irademize karşı yapılmış bir ihanetin;  yine milletimizin güçlü  iradesi, tüm kurumları ve devletimizin  kararlılığı ile engellenerek başarısız olduğu bu gün,  15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kabul edilmiştir.
 
15 Temmuz’daki duruşuyla onuruna sahip çıkarak gece boyunca sayısız kahramanlık destanı yazan, uçak, helikopter bombaları ile silah ve tankların önüne kendini siper edip,  darbe teşebbüsünde bulunanların hedeflerine ulaşmalarını engelleyen, bunun için hayatını riske atan, yaralanan, şehit olan her bir vatandaşımız için minnettarlığımızı ifade edemeyiz.
 
Ülkemiz tarihinde ilk defa, bu çapta alçakça yapılan bir silahlı darbe teşebbüsü, bizzat milletimiz tarafından engellenmiştir. Türkiye, demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığının, sadece yazıda, sadece sözde kalmayarak, gerektiğinde vatandaşlarının canı pahasına bu değerlerinin hayata geçirildiği bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.
 
Her türlü darbe, kalkışma ve ihanetlere rağmen, milletin vatanına ve devletine sahip çıkmasının örnekleriyle dolu olan bu ülke tarihi bir kez daha, 15 Temmuz şanlı direnişi ile bu muhteşem tarihin en başında yerini alarak,  en güzel örneklerle gösterdiği dik duruşunun nesiller boyunca takdirle anılacağına inanıyorum.
 
Birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlü tutan bir Türkiye’de huzurun, istikrarın, kalkınmanın önünde hiçbir engelin duramayacağı anlayışıyla, Demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinden taviz vermeden, milletimizin geleceğini tehdit eden terör örgütlerine, tüm yapılara dün olduğu gibi bugün ve yarın da aynı mücadeleler yürütülecek olup, tüm milletimizle birlikte ülkeyi 2023 hedeflerine ulaştırma kararlılığıyla yola devam edilecektir.
 
Bu vesile ile, vatan topraklarımız üzerinde darbe teşebbüsünde bulunan terör örgütü mensupları karşısında son derece net ve sağlam bir duruş sergileyen Ülkemizi, Milletimizi ve tüm Kastamonu halkını tebrik ediyorum.
 
Ülkemiz için yeni bir milat niteliği taşıyan ve tarihimizde Milletin Demokrasi Zaferi olarak yeniden yerini alacak olan 15 Temmuz kalkışmasında hainler tarafından şehit edilen vatan evlatlarımızı ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ile ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize aileleri ile birlikte huzurlu ve sağlıklı uzun ömürler diliyorum.   
 
 
                                                      Yaşar  KARADENİZ
                                                                   Vali